czwartek, 12 marca 2015

Winnica Turnau

W marcu z grupą winiarzy Szczecińskich odwiedziliśmy Winnicę Turnau, naszym przewodnikiem był p. Tomasz Kasicki enolog i współtwórca Winnicy Turnau. Udało nam się zobaczyć jedną z winnic, zwiedzić przetwórnię, laboratorium, piwnicę jak i salę koncertową. Budynek przetwórni świetnie łączy stary styl cegły, sklepień łukowych, beczek dębowych z nowoczesnymi maszynami przetwórni. 
Debiut win planowany jest w tym roku dlatego nie będę zdradzał jakie wina piliśmy ale w skrócie: były cztery wina białe, jedno różowe i dwa czerwone. Wina białe są potęgą tej winnicy, świetnie zaplanowane i wykonane, dwa z nich "powaliły mnie na kolana", wino różowe łatwe w odbiorze, przyjemne, świeże, nie za słodkie, w sam raz na piknik, wina czerwone o przyjemnym bukiecie jedno z beczką drugie bez i tu zdania były podzielone dla mnie lepsza była wersja beczkowa, podobno wino to ma być w dobrej cenie dostępne już niedługo. Zachęcam do odwiedzenia strony Winnicy Turnau

Nasza grupa na winnicy

Szpalery

Kadzie z winem

Widok na przetwórnię

Głębiej w winiarni

Beczki

wtorek, 10 marca 2015

Pałac Mierzęcin

W lutym odwiedziliśmy Pałac w Mierzęcinie, spędziliśmy tam jedną noc, pałac jak i całe otoczenie robią ogromne wrażenie. Pokoje są ładne w pałacowym stylu, można skorzystać ze strefy SPA, bilardu, jazdy konnej, kręgielni, jedzenie w restauracji bardzo dobre.
 Winnica oddalona jest od pałacu o ok 1 km. Po kolacji przystąpiliśmy do najważniejszej części wyprawy... Degustacja... Najbardziej w pamięci zostało nam wino NOOLE BLANC 2013 wino o mocnym bukiecie owoców i kwiatów, w ustach z wyraźną orzeźwiającą kwasowością, długie i przyjemne, wino RONDO 2012 poprawne ale nie zrobiło na nas dużego wrażenia, a Rose REGENT 2013 nam nie pasowało, było proste, czuć w nim jedynie truskawki do tego jak dla mnie zbyt wysoki cukier resztkowy. Wino z winnicy Mierzęcin jest dostępne na kieliszki, 15 cl plasuje się w okolicy 15-20 zł. Butelka Regenta 2009 wzięta na wynos z restauracji to koszt 90 zł. Ogólnie wrażenia z degustacji pozytywne, ale za taką cenę można było spodziewać się czegoś więcej.

Szpalery Regenta

Winnica

Nawóz...

"Producent" nawozu naturalnego

Widok z wieży

Widok z wieży

Ogród Japoński

Pałac

Wino Regent 2009