środa, 7 maja 2014

Budowa rusztowań do winnicy

Do budowy rusztowania pod krzewy najlepiej przystąpić jeszcze przed posadzeniem krzewów, nie naraża się wtedy młodych krzewów na podkopania, podeptania w trakcie pracy. Najpóźniejszym terminem stawiania rusztowań jest 3 rok od posadzenia, wtedy to rośliny w trakcie sezonu mają już dużo zielonej masy którą ciężko podwiązać do samego palika.

Słupy


-drewno (dąb, akacja)- rozwiązanie bardzo estetyczne, tanie ale nietrwałe


-beton- słupy ciężkie, średnio estetyczne ale rozwiązanie bardzo trwałe i tanie


-słupki systemowe metalowe- słupki lekkie, estetyczne, wytrzymałe, łatwe w montażu, niestety dość drogie

Słupy skrajne- muszą być dłuższe od słupków przelotowych, zazwyczaj długości 2,6 m-2,8 m zależnie od typu gleby wkopujemy je na 0,8-1 m, konieczne są do nich albo kotwy z odciągami albo zastrzały zabezpieczające przed pochyleniami.

Słupy przelotowe, mogą być krótsze od skrajnych i wkopujemy je na ok 0,6 m i w zależności od planowanej wysokości rusztowania ich długość wynosi 2,1 m - 2,4 m. .

Odległość między słupami może dochodzić do 5-6 metrów.

Drut


Do rusztowań najlepiej stosować specjalny drut sadowniczy, który jest odporny na warunki atmosferyczne oraz ma niską rozciągliwość i dużą wytrzymałość, na dolne druty (nośne) dobrze jest stosować drut średnicy 2,2 mm a na druty pomocnicze można dać 1,6-1,8 mm. Drut ten wychodzi tanio ale niestety nie da się go kupić na metry a najmniejsza ilość to 25 kg co w zależności od średnicy daje 800- 1300 m  i przy budowie mniejszych rusztowań zwyczajnie się nie opłaca, można go wtedy zastąpić drutem w oplocie PCV. 

Mocowanie drutu


Tu wiele zależy od materiału z jakiego mamy słupki, w słupkach systemowych są specjalne "uszy" pod druty i nie trzeba się tym problemem przejmować.
W słupach drewnianych najprostszym rozwiązaniem są metalowe skoble, nie wolno ich dobijać za mocno ponieważ drut musi mieć możliwość pracy. 


W słupkach betonowych można wykorzystać ocynkowane haki z kołkami 


Napinacze drutu


Na jednym ze skrajnych słupów należy zamontować jakiś system napinający drut, który w ciągu roku lekko pracuje. 

Łańcuszki- konstrukcja banalnie prosta ale ciężka w obsłudze ponieważ naciąg odbywa się ręcznie. 

Napinacze - tanie rozwiązanie, jednak podczas nawijania drutu zdarza się uszkodzenie powłoki antykorozyjnej, do naciągu potrzebny klucz.


Śruba rzymska- trochę wyższy koszt, bardzo duża wytrzymałość, prostota obsługi.


Sprężyny- rozwiązanie wyłącznie do krótkich rusztowań, drogie ale bezobsługowe. 

12 komentarzy:

 1. Co jest w tych butelkach na płocie :)

  OdpowiedzUsuń
 2. W butelkach na płocie są.... deski ;]. A tak na poważnie to butelki są tam po to by były pod ręką w razie przymrozków do okrywania młodych sadzonek.

  OdpowiedzUsuń
 3. Konrad tutaj: "Do rusztowań najlepiej stosować specjalny drut sadowniczy, który jest odporny na warunki atmosferyczne oraz ma niską rozciągliwość i wytrzymałość" i powinno być chyba ze ma dobra wytrzymałość :P Czytając to można dojść do wniosku ze ma niska rozciągliwość i niska wytrzymałość

  OdpowiedzUsuń
 4. Oczywiście, że tak miało być, już poprawione, dzięki ;]

  OdpowiedzUsuń
 5. Witam!

  Kilka pytań:

  1: W jakiej formie prowadzisz Marechal Foch i Marquette??Niby są to odmiany które lubią być prowadzone w formie Y i T na wysokim pniu a planuje ich zakup i u mnie będzie tylko forma Guyot na pojedynczym pniu i jeśli prowadzisz je w tej formie to jak się zachowują??

  2: Naciąg rzymski stosujesz tylko z jednej strony rusztowania czy z obu przy slupach skrajnych??

  3: Na lince masz jakieś zaciski czy tylko jest ona skręcona??

  4: Drut masz puszczony pojedynczy czy podwójnie??

  Z góry dzięki za odpowiedz

  OdpowiedzUsuń
 6. Cześć
  1 Marechal Foch i Marquette są posadzone dopiero w tym roku, ja także planuje prowadzić je guyotem, jeżeli będą za silnie rosły to wyprowadzę drugie ramie wyżej.

  2 Śruby rzymskie mam z jednej strony, spokojnie przy tej długości szpaleru wystarczy a nie ma sensu podwajać kosztów, z drugiej strony drut opasa słup.

  3 Linka jest tylko skręcona, wydaje mi się, że wystarczy, w szpalerze Regenta też jest tylko okręcona, nawet trochę słabiej i wytrzymało do tej pory, ani myśli się rozkręcać.

  4 Drut mam puszczony pojedynczo, trochę więcej pracy w czasie sezonu ale hektarów nie mam ;]

  OdpowiedzUsuń
 7. w jak jest rozwiazane osadzenie słupa drewnianeo w ziemii?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Słup drewniany jest zaimpregnowany dysperbitem i wkopany jest na 60 cm, zastrzały są wkopane na ok 40cm. Dziury pod słupy kopane były szpadlem a naciąg drutów robiony był później, po tym jak ziemia w wykopie osiadła.

   Usuń
 8. Na jakich wysokościach poprowadzić ten drut?

  OdpowiedzUsuń
 9. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 10. Jakiego rozmiaru śruby rzymskie zamontowałeś?

  OdpowiedzUsuń
 11. No i super, pozazdrościć teraz takiej winniczki ;)

  OdpowiedzUsuń