Lista odmian

W miarę dojrzewania kolejnych odmian będę starał się zamieszczać ich zdjęcia i krótkie opisyPRZEROBOWE JASNEGoecseji zamatos-  odmiana o bardzo przyjemnym, skomplikowanym muszkacie.

Hibernal

Jutrzenka- bardzo silny aromat kwiatowy, trochę podobny do kwiatu czarnego bzu, liści czarnej porzeczki, ziół. W 2015 zrywana 08 października, ekstrakt 19 Bx, kwasy nie mierzone ale wysokie.
La Crescent - próbne owocowanie nie zapowiada nic ciekawego, szypuły zamarły dość wcześnie, owoce z niezbyt wysokim ekstraktem, dość aromatyczne.

Louise Swenson- odmiana dobrze rokuje, bardzo nietypowy, charakterystyczny smak. Muscat Odesskij- Grona średnie,  przyjemny muszkat. Kontrolne owocowanie w 2015, grona zrywane 8 października 19-20 Bx kwasy niemierzone, ale na dobrym poziomie.
Muscaris- Posadzony w 2013, rósł zdrowo i średnio silnie, dojrzewa późno, ma bardzo dobry smak muskatowy

Osceola Muscat- Odmiana gromadzi sporo cukru (2016- 24 Brix, kwasy niemierzone ale ok). Ma delikatny muszkat.Petit Amie
Seyval Blanc- odmiana późna, trochę ją przeciążyłem, nie spodziewałem się tak dużych gron w 2 roku od posadzenia. Zbierana 8 października 2015 przy Bx 18 i wysokich kwasach. 2016- 22 Brix, dobre kwasy.


Siegerrebe- jedna z najwcześniejszych u mnie odmian, niestety atakowana przez osy, bardzo silny korzenno muszkatowy aromat.
Solaris- Wysoka siła wzrostu, odmiana odporna na choroby, wczesne dojrzewanie. W 2015 zbierana pod koniec września z Bx 23 i organoleptycznie odpowiednimi kwasami.


PRZEROBOWE CIEMNE:
Baltica- Dojrzewa wcześnie, grona niewielkie. 


Cabernet Dorsa- pierwsze owocowanie w 2016, grona kontrolne wcześnie dojrzały, bardzo przyjemny owocowy smak. Cascade- Jedna z pierwszych posadzonych przeze mnie odmian, teoretycznie odmiana przerobowa, ale daje średniej jakości wina. W roku 2012 zerwałem ją za wcześnie gdyż przegrywałem walkę z ptakami i wino wyszło ze zbyt wysokim poziomem kwasów. W 2013 zebrana razem z Ritonem i zrobione cuvee, bez fermentacji w miazdze. Wino różowe z blg startowym ~20 lekko podwyższone kwasy, pijalne.

Gronkowiec- Rośnie silnie, drewnienie bardzo dobre, krzewy zdrowe. W 2015 zebrałem razem z odmianą Solaris i poszło do prasy, silny barwnik, również w miąższu, moszcz po wyprasowaniu różowy. Zebrałem przy 22 Brix pod koniec września, mogła jeszcze wisieć, owoce zdrowe.

KR 87-3
Leon Millot- Odmiana o potężnej sile wzrostu, grona bardzo małe, zbite, jagody małe. Cukier wysoki, zebrany w 2015 8 października przy 22/23 Brix, poszedł do fermentatora z innymi odmianami, posiadam tylko 1 testowy krzew.


Marquette- Rośnie bardzo silnie, drewnienie wzorowe, zdrowa. Grona niewielkie, jagody małe ale bardzo wysoki ekstrakt. W 2015 zebrany 8 października przy 23 Bx i wysokich kwasach.
Regent- Rośnie silnie i zdrowo, posadzony w 2012 roku. W moich warunkach, nie opryskiwany przez 3 ostatnie miesiące nie łapie żadnych chorób.
Pierwsze zbiory (4.10.2013) Brix 21,5 szypuły częściowo zdrewniałe, pestki brązowe, kwasy niewyczuwalne.
5.10.2014 zbiory 21 Brix, kwasy 7g/L.
8.10.2015 Przeciążone krzewy (prawie 3kg/krzew) 20 Brix 7,5g/LRoesler- grono kontrolne


Rondo- Przyjemny  owocowy smak. Próbne owocowanie w 2015, 8 października miał 21 Brix.St. Croix- Posadzony w 2014 roku, pierwsze owocowanie w 2015, ma charakterystyczne czerwone zawiązki gron. Grona niewielkie, o posmaku labrusca, raczej nie nadająca się do wina. Odmiana u mnie do przeszczepienia.


DESEROWE JASNE

Arkadia- rośnie dość silnie, grona bardzo duże, jagody smaczne, soczyste, przy profilaktycznych opryskach nie złapała żadnych chorób

Aloszenkin- podatny na oba mączniaki, bardzo smaczna,  wiele jagód bezpestkowych, na zdjęciu grono już mocno objedzone,  jedna z wcześniejszych odmian.

Muscat pleven- grono kontrolne, jagody bardzo duże, smaczne.Muscat szenkvicki


Riton - Odmiana zdecydowanie odporna na choroby. W zimie 2011/2012 pąki zostały uszkodzone mrozem sięgającym nawet -28*C przy braku pokrywy śnieżnej, odbijała od korzeni. Dojrzewa późno, w drugiej połowie października. 

Timur- pierwsze owocowanie w 2016, pod koniec sierpnia już jadalne, ale jeszcze musi powisieć żeby nabrać smaku.DESEROWE CIEMNE:

Isabella malinowa- Miąższ kwaskowaty, zaczyna dojrzewać we wrześniu/ październiku, smak- labrusca w czystej postaci. Krzewy czasem łapią maczniaki pod koniec sezonu. Odmiana bardzo odporna na niskie temperatury, nadaje się do pokrywania pergoli. 
Kodrianka

Nadieżda AZOS -odmiana późna, w tym roku słabo się zapyliła, ale to dopiero kontrolne owocowanie, odporna na choroby.
Nero- odmiana odporna na choroby, duża siła wzrostu, owoce bardzo smaczne, pestki duże twarde.

Muscat Bleu- pyszny muszkat, wysoka odporność, poszedł do nastawu z odmianami winnymi ze względu na aromat, ekstrakt ok 18/19 Brix. 

Sfinks- Odmiana o bardzo dużych gronach i jagodach, bardzo smaczna, odporna na choroby, grono na zdjęciu już podjedzone. Szybko się wybarwia ale dojrzewa pod koniec września. 
Wiktoria-5- Lekko złapała mączniaka prawdziwego, jagody u mnie nie popękały. Jedna ze smaczniejszych odmian.  
8 komentarzy:

 1. Czy Duna Guongye nie jest odmianą zbyt pózną i czy jest szansa, że w pełni dojrzeje w okolicach Szczecina?

  OdpowiedzUsuń
 2. Raczej jest zbyt późna, SAT ma w okolicy 2700 dlatego mam jedynie 1 krzew.

  OdpowiedzUsuń
 3. A jak sprawuje się Siegerrebe? Czy mocno łapie choroby i jakiej wymaga ochrony?
  Jak rosną Osceola Muscat i Petite Amie? Jaka jest ich wrażliwość na choroby?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Siegerrebe dostał 2 opryski w tamtym sezonie tak samo jak cała reszta, do jesieni był bez śladu chorób. Osceoli zostały mi tylko 2 sadzonki bo mi ktoś na wiosnę wyrwał resztę, rosły przeciętnie, łozy mam grubości ołówka, do końca zdrowe. Petit mam 1 krzew testowo rósł ładnie, do końca zdrowy. Jedynie Aloszenkin dostał u mnie mączniaka rzekomego a St. Croix lekko prawdziwego i chyba na Leonie też się pojawił. Ostatni oprysk robiłem w połowie lipca później mnie nie było 2 miesiące i do października raczej czysto.

   Usuń
 4. A czym były robione te opryski? Siarkol, miedzian?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W sprawie oprysków pisz proszę na maila

   Usuń
 5. Witam, czy możesz napisać jak u ciebie rośnie Marquette ? Pozdr Jacek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cześć, Marquette mam dopiero sadzone w 2014 na wiosnę, rosło bardzo silnie, jedynie Leon rósł porównywalnie. Do końca sezonu zdrowe, opryski dostało 2 prewencyjne, interwencyjnych nie musiałem dawać. Pozdrawiam

   Usuń