poniedziałek, 10 marca 2014

Sadzenie winorośli

GDZIE SADZIĆ:

-Winorośl jest rośliną szczególnie ciepłolubną i wymaga pełnego nasłonecznienia, dlatego warto przed sadzeniem zastanowić się nad miejscem. W naszym klimacie który nie jest zbyt ciepły można wykorzystywać ściany południowe do przyspieszania dojrzewania winorośli, można wykorzystać również tunele foliowe, szklarnie. 
-Miejsce powinno być osłonięte od silnych wiatrów które nie sprzyjają rozgrzewaniu ziemi w trakcie wegetacji. Ale lekki przewiew jest niezbędny ze względu na ograniczenie wilgotności w rzędach w trakcie sezonu co ogranicza choroby grzybowe.
-Należy unikać miejsc narażonych na wiosenne przymrozki, takich jak doliny.
-W miejscu sadzenia nie powinno być wysokiego poziomu wód gruntowych.
-Jeżeli to możliwe warto wybrać teren lekko pochyły w kierunku południa.
-Przed sadzeniem glebę warto przebadać w okręgowej stacji rolno-chemicznej i poprosić o wytyczne pod uprawę winorośli.

JAK SADZIĆ:

-Jeżeli sadzimy kilka sztuk to można się bawić w kopanie dużych dołów pod sadzonki i zaprawianie ziemi, daje to dobre rezultaty w postaci mocnych przyrostów już w pierwszym roku. Można wykopać dół głęboki na 70 cm, na dno dać 15 cm obornika, dalej dać 20 cm żyznej spulchnionej ziemi i w to miejsce ułożyć sadzonkę, ja tak postąpiłem przy sadzeniu Regentów i wyrosły bardzo dobrze.
- Kiedy sadzimy dużą ilość sadzonek i dysponujemy wiertnicą/ świdrem ręcznym to robimy dziury na 50-60cm i postępujemy analogicznie. 
-Ważne aby szyjka korzeniowa znalazła się na głębokości 25-35 cm.
-Jeżeli są to sadzonki szczepione, to miejsce szczepienia powinno znajdować się kilka cm nad ziemią tak by można było okrywać je na zimę, ale by nie stykało się z ziemią.
- Czasem możemy stać się "szczęśliwymi" posiadaczami sadzonek krótkich sprzedawanych często na targach i w marketach, sadzonki takie uniemożliwiają poprawne sadzenie, dlatego sadzimy je na odpowiednią głębokość względem poziomu ziemi i nie zakopujemy dołów do końca. Jest to tak zwane sadzenie w misach, misę taką na koniec sezonu zakopujemy.
-Rozstaw między krzewami dobieramy do konkretnej formy prowadzenia winorośli, główna zasada jest taka, że dla odmian deserowych stosujemy rozstaw większy niż dla przerobowych. (Ja dla guyota pojedynczego planuję sadzenie co 1m.) 
- W pierwszym roku niezbędne są paliki do których podwiązuje się rosnące rośliny.
-Przed posadzeniem należy sadzonki wrzucić do wiadra z wodą na co najmniej kilka godzin, a po posadzeniu podlać po 3-5 L na każdy dołekBrak komentarzy:

Prześlij komentarz