środa, 13 stycznia 2016

Opryski

Ogólne zasady:
 • Opryski należy używać zgodnie z okresami karencji
 • Pryskać bardzo wczesnym rankiem, lub wieczorem, po oblotach pszczół
 • Należy stosować środki dopuszczone do ochrony winorośli na terenie Polski, aktualną listę można znaleźć w wyszukiwarce środków ochrony roślin: http://www.minrol.gov.pl  >informacje branżowe>wyszukiwarka środków ochrony roślin, hasło: winorośl
 • Pryskamy zgodnie ze stężeniem i ilością cieczy roboczej w przeliczeniu na hektar
Środki ochrony osobistej:

Maska- jest konieczną częścią wyposażenia podczas oprysków, najszczelniejsze są maski pełno-twarzowe z odpowiednimi filtrami która jednocześnie chroni oczy i całą skórę twarzy. Ja używam półmaski firmy Secura z filtrami przeznaczonymi do oprysków.

Okulary- jeżeli używamy maski pełno-twarzowej to są one zbędne, natomiast przy użyciu półmasek będą niezbędne, dobierać trzeba okulary dobrze przylegające do twarzy.

Kombinezon- chroni odzież i skórę przed zanieczyszczeniem chemikaliami, najlepiej wybierać taki który jest przeznaczony do ochrony przed aerozolami chemicznymi. Kombinezony malarskie niestety nie nadają się.

Buty- buty nie przepuszczające roztworów środków ochrony, ja opryskuję w gumofilcach.

Opryskiwacze:


Ręczne- pompowane ręcznie, są lekkie, poręczne, nadają się głównie do oprysków na początku sezonu ponieważ nie powodują uszkodzeń małych latorośli, można pryskać selektywnie tylko w miejscach gdzie rosną latorośle, oraz do pryskania nawozami dolistnymi gdzie nie zachodzi potrzeba aż tak dokładnego rozpylania oprysku. Są to najtańsze opryskiwacze, ale niestety ciężko nimi pokryć dokładnie całą powierzchnię liści, szczególnie spodnią stronę.

Elektryczne- właściwie od ręcznych różnią się jedynie tym, że utrzymują stałe ciśnienie rozpylanej cieczy oraz to, że nie trzeba pompować ręcznie.

Spalinowe- turbinowe opryskiwacze spalinowe działają na zasadzie dmuchawy która porusza liście i jednocześnie rozpyla środki ochrony roślin, pozwala to pokryć bardzo dokładnie liście z obu stron. Opryskiwacz taki pozwala też znacznie przyspieszyć pracę ponieważ nawet tanie Chińskie opryskiwacze potrafią wyrzucać ponad 3 litry oprysku na minutę, oczywiście ilość jest regulowana. Żeby nie było za dobrze opryskiwacze te niestety trochę ważą (ok 10-12 kg), z za pleców dobiega znajoma woń spalin z silnika dwusuwowego (w masce się już tego nie odczuwa), no i wymagają do pracy paliwa a to wiadomo- koszty. Jednak nawet przy niewielkiej ilości krzewów wydatek ten zdecydowanie się opłaca.

Główni przeciwnicy: 

W uprawie winorośli można zetknąć się z wieloma chorobami wirusowymi, grzybowymi, bakteryjnymi oraz z pasożytami. Zdecydowanie najczęściej to grzyby atakują krzewy. Na ich temat powstały bardzo dobre artykuły autorstwa Janusza Mazurka, dlatego zamieszczam do nich linki poniżej.
2 komentarze:

 1. A ta winnica to jeszcze istnieje? :)
  Poprosimy o materiał zdjęciowy.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 2. Istnieje, istnieje, nawet się rozwija, niestety nie ma mnie w Polsce, być może będę pod koniec maja na kilka dni to porobię fotki. Dostałem tylko zdjęcia rozwijających się pąków, to postaram się wrzucić na dniach.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń